Před pár lety jsem si myslela, že korálky se navlékají na nit anebo na vlasec a nějak zauzlují a je to. Jak a kdo vyrábí ty náhrdelníky, náušnice, náramky,které jsou k dostání v obchodech, o tom mě ani nenapadlo přemýšlet. Pak jsem zaznamenala na diskusním serveru Hofyland nový klub o tvorbě bižuterie z korálků a tak jsem se postupně nakazila nadšením pro tyto "kulaté nesmysly".


Můj první výrobek - náušnice a náramek:

Přeptala jsem se majitelky hofylandího korálkového klubu, co asi potřebuji pro začátek a v obchodě s elektrosoučástkami jsem si koupila kleště, objednala v obchůdku Rooya nějaké komponenty a korálky. Popravdě jsem se moc neprobírala galeriemi nějakých korálkářek, jenom když jsem si nevěděla s něčím rady, pátrala jsem na netu. Moc se mi líbily motanice, tak jsem ji taky zkusila, vlasec jsem si koupila v rybářských potřebách


Tyto náušnice a náhrdelník jsou ketlované, korálky jsou spojené drátkami, které mají očka, nebo na jedné straně hlavičku.


A tady je po několika pokusech jeden z prvních nositelných náhrdelníků s tvarovaným drátkem. Drátek se vytvaruje kolem korálku a mírně rozklepe, aby držel tvar. Použité korálky jsou zlomky kočičích očí.To jsou korálky s jakoby perleťovým leskem.


Souprava na lanku - rozebrala jsem starý náhrdelník s krásnými korálkami, který jsme měli doma od nějakého majitele firmy, co prodávala bižuterii a přidala jsem tam drobné růžové nepravidelné korálky. Lanko je ocelové, bižuterní.


A pak jsem zjišťovala, že nutně potřebuji další komponenty, další korálky, jela jsem se podívat do obchodů v Jablonci nad Nisou - to bylo zlo. Tam snad v každé ulici je prodejna s korálky. Člověk tam vejde a ze všech stran regály úplně zarovnané pytlíky s korálkami, na zemi pytle s korálkami, každý kousek prostoru je vyplněný věcmi, které člověk potřebuje k tvoření.

Speciální kapitolou jsou výrobky Swarovski - to raději nevidět, zejména ne na jednom místě ve velkém množství. Taky krásné ručně dělané vinutky...ale cínovky jsou taky pěkné. A voskové perle...a rokajl z Preciosy... milefiori(korálky tisíc květů)... mačkané korálky... no všechno.


A zjistila jsem, že než dělat něco metodou pokus - omyl, je lepší se poohlídnout po návodu nebo radách, než pořád zkoušet a zahazovat, tak jsem si objednala časopis o korálkách, sice jsem zatím neměla moc čas na tvorbu podle návodů, ale mám pár tipů, které bych ráda vyzkoušela. Tak uvidím, jak se mi bude dařit. Každopádně to budu zaznamenávat a zveřej?ovat, když se mi dílo aspo? trochu povede.